Vishay/BCcomponents AC07000001009JAC00
AC07000001009JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000001009JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000001009JAC00.pdf
Availability of AC07000001009JAC00
QUANTITY
AC07000001009JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000001009JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000001009JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000001009JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000001009JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000001009JAC00 Details Description
Related parts for AC07000001009JAC00
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 15POS .125 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3V TTL 1W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 100A DO205 datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.5A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK TUBING BLACK datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 16 V datasheet.pdf