Vishay/BCcomponents AC07000001101JAC00
AC07000001101JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000001101JAC00
Brief Description
RES 1.1K OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000001101JAC00.pdf
Availability of AC07000001101JAC00
QUANTITY
AC07000001101JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000001101JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000001101JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000001101JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000001101JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000001101JAC00 Details Description
Related parts for AC07000001101JAC00
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf