Vishay/BCcomponents AC07000003609JAC00
AC07000003609JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000003609JAC00
Brief Description
RES 36 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000003609JAC00.pdf
Availability of AC07000003609JAC00
QUANTITY
AC07000003609JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000003609JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000003609JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000003609JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000003609JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000003609JAC00 Details Description
Related parts for AC07000003609JAC00
RES SMD 19.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3-ST 44-PLCC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 43MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 27 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf