Vishay/BCcomponents AC10000001200JAB00
AC10000001200JAB00 picture photo
Mfg. Part Number
AC10000001200JAB00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC10000001200JAB00.pdf
Availability of AC10000001200JAB00
QUANTITY
AC10000001200JAB00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC10000001200JAB00
Internal Part NumberEIS-AC10000001200JAB00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC10000001200JAB00
Related LinksAC1000000, AC10000001200JAB00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC10000001200JAB00 Details Description
Related parts for AC10000001200JAB00
IC 12-BIT QUAD SER GP D/A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LOW POWER 5V 24SSOP datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 1/80 AR UC datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
952 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf