Vishay/BCcomponents AC10000005608JAB00
AC10000005608JAB00 picture photo
Mfg. Part Number
AC10000005608JAB00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC10000005608JAB00.pdf
Availability of AC10000005608JAB00
QUANTITY
AC10000005608JAB00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC10000005608JAB00
Internal Part NumberEIS-AC10000005608JAB00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC10000005608JAB00
Related LinksAC1000000, AC10000005608JAB00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC10000005608JAB00 Details Description
Related parts for AC10000005608JAB00
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO214AC datasheet.pdf