Vishay/BCcomponents AC10000006801JAB00
AC10000006801JAB00 picture photo
Mfg. Part Number
AC10000006801JAB00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC10000006801JAB00.pdf
Availability of AC10000006801JAB00
QUANTITY
AC10000006801JAB00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC10000006801JAB00
Internal Part NumberEIS-AC10000006801JAB00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC10000006801JAB00
Related LinksAC1000000, AC10000006801JAB00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC10000006801JAB00 Details Description
Related parts for AC10000006801JAB00
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 74MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf