Yageo AC1206JR-072K7L
AC1206JR-072K7L picture photo
Mfg. Part Number
AC1206JR-072K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
AC1206JR-072K7L.pdf
Availability of AC1206JR-072K7L
QUANTITY
AC1206JR-072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of AC1206JR-072K7L
Internal Part NumberEIS-AC1206JR-072K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesAC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC1206JR-072K7L
Related LinksAC1206J, AC1206JR-072K7L Datasheet, Yageo Distributor
AC1206JR-072K7L Details Description
Related parts for AC1206JR-072K7L
IDC CABLE - MDG24K/MC24G/MDG24K datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 180X79MM 115VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf