Laird - Embedded Wireless Solutions AC4790-200M-485
AC4790-200M-485 picture photo
Mfg. Part Number
AC4790-200M-485
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TXRX 900MHZ 3.3-5.5V FHSS 200MW
Datasheet Download
AC4790-200M-485.pdf
Availability of AC4790-200M-485
QUANTITY
AC4790-200M-485 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC4790-200M-485
Internal Part NumberEIS-AC4790-200M-485
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package25
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
Packaging-
RF Family/Standard-
Protocol-
ModulationFHSS, FSK
Frequency902MHz ~ 928MHz
Data Rate115.2kbps
Power - Output23dBm
Sensitivity-110dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size-
Voltage - Supply3.3 V ~ 5.5 V
Current - Receiving30mA
Current - Transmitting650mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC4790-200M-485
Related LinksAC4790-, AC4790-200M-485 Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
AC4790-200M-485 Details Description
Related parts for AC4790-200M-485
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SGE1510-4-0480A-100MQD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 200MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS datasheet.pdf
HDM 9SMPR090F120F K datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf