Sullins Connector Solutions ACA40DRSI-S288
ACA40DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACA40DRSI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .125
Datasheet Download
ACA40DRSI-S288.pdf
Availability of ACA40DRSI-S288
QUANTITY
ACA40DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACA40DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ACA40DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACA40DRSI-S288
Related LinksACA40DR, ACA40DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACA40DRSI-S288 Details Description
Related parts for ACA40DRSI-S288
FIXED IND 15UH 8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
CIR BRKR 700MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 120 OHM 12SIP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf