Sullins Connector Solutions ACA44DRSI-S288
ACA44DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACA44DRSI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .125
Datasheet Download
ACA44DRSI-S288.pdf
Availability of ACA44DRSI-S288
QUANTITY
ACA44DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACA44DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-ACA44DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACA44DRSI-S288
Related LinksACA44DR, ACA44DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACA44DRSI-S288 Details Description
Related parts for ACA44DRSI-S288
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
BNC MALE/MINIGRABBER RG174/U 60" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5CONT DIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TOOL INSERTION U-POD 12-22AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO214AC datasheet.pdf