Sullins Connector Solutions ACB25DHRN
ACB25DHRN picture photo
Mfg. Part Number
ACB25DHRN
Brief Description
CONN CARD EXTEND 50POS .050"
Datasheet Download
ACB25DHRN.pdf
Availability of ACB25DHRN
QUANTITY
ACB25DHRN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACB25DHRN
Internal Part NumberEIS-ACB25DHRN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACB25DHRN
Related LinksACB2, ACB25DHRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACB25DHRN Details Description
Related parts for ACB25DHRN
JUMPER-H1504TR/A3048N/X 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CONN GRACE INERTIA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
1UF 50V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf