Sullins Connector Solutions ACB35DYFN-S1355
ACB35DYFN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
ACB35DYFN-S1355
Brief Description
CONN CARDEDGE DL 70POS .050 SMD
Datasheet Download
ACB35DYFN-S1355.pdf
Availability of ACB35DYFN-S1355
QUANTITY
ACB35DYFN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACB35DYFN-S1355
Internal Part NumberEIS-ACB35DYFN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACB35DYFN-S1355
Related LinksACB35DY, ACB35DYFN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACB35DYFN-S1355 Details Description
Related parts for ACB35DYFN-S1355
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 2.0" datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.98 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SJP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf