Amphenol Industrial ACC00F-24-28SB(025)
ACC00F-24-28SB(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACC00F-24-28SB(025)
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
ACC00F-24-28SB(025).pdf
Availability of ACC00F-24-28SB(025)
QUANTITY
ACC00F-24-28SB(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC00F-24-28SB(025)
Internal Part NumberEIS-ACC00F-24-28SB(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC00F-24-28SB(025)
Related LinksACC00F-24, ACC00F-24-28SB(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC00F-24-28SB(025) Details Description
Related parts for ACC00F-24-28SB(025)
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS ZE datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf