Amphenol Industrial ACC02A-32-25S(003)
ACC02A-32-25S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-32-25S(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02A-32-25S(003).pdf
Availability of ACC02A-32-25S(003)
QUANTITY
ACC02A-32-25S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-32-25S(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-32-25S(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert32-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-32-25S(003)
Related LinksACC02A-32, ACC02A-32-25S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-32-25S(003) Details Description
Related parts for ACC02A-32-25S(003)
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES MULT OHM 27LBGA datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 4-16 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 10MINISO datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA TSLP7-1 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A D2PAK datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf