Amphenol Industrial ACC02E-22-1RW(023)
ACC02E-22-1RW(023) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02E-22-1RW(023)
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
ACC02E-22-1RW(023).pdf
Availability of ACC02E-22-1RW(023)
QUANTITY
ACC02E-22-1RW(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02E-22-1RW(023)
Internal Part NumberEIS-ACC02E-22-1RW(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesAmphe-Power® 5015, Radsok®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert22-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02E-22-1RW(023)
Related LinksACC02E-22, ACC02E-22-1RW(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02E-22-1RW(023) Details Description
Related parts for ACC02E-22-1RW(023)
SIDAC SYM 3CHP 130V 150A TO220 datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 50A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf