Amphenol Industrial ACC06A-24-28PB(025)
ACC06A-24-28PB(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACC06A-24-28PB(025)
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE PIN
Datasheet Download
ACC06A-24-28PB(025).pdf
Availability of ACC06A-24-28PB(025)
QUANTITY
ACC06A-24-28PB(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC06A-24-28PB(025)
Internal Part NumberEIS-ACC06A-24-28PB(025)
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC06A-24-28PB(025)
Related LinksACC06A-24, ACC06A-24-28PB(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC06A-24-28PB(025) Details Description
Related parts for ACC06A-24-28PB(025)
CONN FERRULE UNINSUL 4AWG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
2062-5 CUTOFF DIE BLOCK datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 450-470MHZ 1/4W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
26500 2C 2#20 PIN RECP datasheet.pdf
3,3UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf