Amphenol Industrial ACC06E-10SL-3S(003)
ACC06E-10SL-3S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC06E-10SL-3S(003)
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
ACC06E-10SL-3S(003).pdf
Availability of ACC06E-10SL-3S(003)
QUANTITY
ACC06E-10SL-3S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC06E-10SL-3S(003)
Internal Part NumberEIS-ACC06E-10SL-3S(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesMounting Hardware, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC06E-10SL-3S(003)
Related LinksACC06E-10, ACC06E-10SL-3S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC06E-10SL-3S(003) Details Description
Related parts for ACC06E-10SL-3S(003)
TERM FLANG FORK VYL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 100V DFS datasheet.pdf
CONN SOCKET 140POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM R6 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W UFRM datasheet.pdf