Amphenol Industrial ACC06E-24-28PB(003)LC
ACC06E-24-28PB(003)LC picture photo
Mfg. Part Number
ACC06E-24-28PB(003)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS
Datasheet Download
ACC06E-24-28PB(003)LC.pdf
Availability of ACC06E-24-28PB(003)LC
QUANTITY
ACC06E-24-28PB(003)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC06E-24-28PB(003)LC
Internal Part NumberEIS-ACC06E-24-28PB(003)LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesMounting Hardware, Strain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC06E-24-28PB(003)LC
Related LinksACC06E-24-, ACC06E-24-28PB(003)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC06E-24-28PB(003)LC Details Description
Related parts for ACC06E-24-28PB(003)LC
RES SMD 95.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 1POS TH datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf