Amphenol Industrial ACC08E-24-28SB(003)LC
ACC08E-24-28SB(003)LC picture photo
Mfg. Part Number
ACC08E-24-28SB(003)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
ACC08E-24-28SB(003)LC.pdf
Availability of ACC08E-24-28SB(003)LC
QUANTITY
ACC08E-24-28SB(003)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC08E-24-28SB(003)LC
Internal Part NumberEIS-ACC08E-24-28SB(003)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC08E-24-28SB(003)LC
Related LinksACC08E-24-, ACC08E-24-28SB(003)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC08E-24-28SB(003)LC Details Description
Related parts for ACC08E-24-28SB(003)LC
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC VOLT DET 3.08V LOW SOT-23B datasheet.pdf
IC BATT MON TRPL 10% 12TQFN datasheet.pdf