Sullins Connector Solutions ACC10DPBI
ACC10DPBI picture photo
Mfg. Part Number
ACC10DPBI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ACC10DPBI.pdf
Availability of ACC10DPBI
QUANTITY
ACC10DPBI Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC10DPBI
Internal Part NumberEIS-ACC10DPBI
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC10DPBI
Related LinksACC1, ACC10DPBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC10DPBI Details Description
Related parts for ACC10DPBI
BUZZ PIEZO 12V CIRC 24MM RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 80MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 50V 300A 2TOWER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN DIP IDC 8POS GOLD GRAY datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf