Sullins Connector Solutions ACC10DRTH-S93
ACC10DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ACC10DRTH-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ACC10DRTH-S93.pdf
Availability of ACC10DRTH-S93
QUANTITY
ACC10DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC10DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-ACC10DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC10DRTH-S93
Related LinksACC10D, ACC10DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC10DRTH-S93 Details Description
Related parts for ACC10DRTH-S93
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 15V SMINI4 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 38POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf