Sullins Connector Solutions ACC12DCKH-S288
ACC12DCKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC12DCKH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ACC12DCKH-S288.pdf
Availability of ACC12DCKH-S288
QUANTITY
ACC12DCKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12DCKH-S288
Internal Part NumberEIS-ACC12DCKH-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12DCKH-S288
Related LinksACC12DC, ACC12DCKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12DCKH-S288 Details Description
Related parts for ACC12DCKH-S288
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 1000A 1000V 3GKN/75 AR datasheet.pdf
IC TXRX ESD 5V RS485/422 8-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO THOUGH/T datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 4" datasheet.pdf