Sullins Connector Solutions ACC12DTBN-S664
ACC12DTBN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ACC12DTBN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ACC12DTBN-S664.pdf
Availability of ACC12DTBN-S664
QUANTITY
ACC12DTBN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12DTBN-S664
Internal Part NumberEIS-ACC12DTBN-S664
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12DTBN-S664
Related LinksACC12DT, ACC12DTBN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12DTBN-S664 Details Description
Related parts for ACC12DTBN-S664
CONN EDGECARD .125 PCB 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
VARISTOR 283V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf