Sullins Connector Solutions ACC12DTBT-S664
ACC12DTBT-S664 picture photo
Mfg. Part Number
ACC12DTBT-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ACC12DTBT-S664.pdf
Availability of ACC12DTBT-S664
QUANTITY
ACC12DTBT-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12DTBT-S664
Internal Part NumberEIS-ACC12DTBT-S664
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12DTBT-S664
Related LinksACC12DT, ACC12DTBT-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12DTBT-S664 Details Description
Related parts for ACC12DTBT-S664
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG PCB datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-OF-2 6XSON datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
PANELMOUNT SCR WITH FPC 10 POS datasheet.pdf