Sullins Connector Solutions ACC12HETH
ACC12HETH picture photo
Mfg. Part Number
ACC12HETH
Brief Description
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC12HETH.pdf
Availability of ACC12HETH
QUANTITY
ACC12HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC12HETH
Internal Part NumberEIS-ACC12HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC12HETH
Related LinksACC1, ACC12HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC12HETH Details Description
Related parts for ACC12HETH
RES SMD 0.08 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
UM10-3624 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 6POS datasheet.pdf