Sullins Connector Solutions ACC15DKNI-S1191
ACC15DKNI-S1191 picture photo
Mfg. Part Number
ACC15DKNI-S1191
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ACC15DKNI-S1191.pdf
Availability of ACC15DKNI-S1191
QUANTITY
ACC15DKNI-S1191 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC15DKNI-S1191
Internal Part NumberEIS-ACC15DKNI-S1191
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC15DKNI-S1191
Related LinksACC15DK, ACC15DKNI-S1191 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC15DKNI-S1191 Details Description
Related parts for ACC15DKNI-S1191
RES 750 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,RED,RED,GRN datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL HIGH TEMP 3"X5YDS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 3A 175 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf