Sullins Connector Solutions ACC17HEYS
ACC17HEYS picture photo
Mfg. Part Number
ACC17HEYS
Brief Description
CONN EDGE .100 17POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC17HEYS.pdf
Availability of ACC17HEYS
QUANTITY
ACC17HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC17HEYS
Internal Part NumberEIS-ACC17HEYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC17HEYS
Related LinksACC1, ACC17HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC17HEYS Details Description
Related parts for ACC17HEYS
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMPC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15A 45V TO-263AB datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CUT OFF BLADE datasheet.pdf
FAN 120X38MM 115V IP55 WIRE datasheet.pdf