Sullins Connector Solutions ACC18HEYI
ACC18HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ACC18HEYI
Brief Description
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC18HEYI.pdf
Availability of ACC18HEYI
QUANTITY
ACC18HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC18HEYI
Internal Part NumberEIS-ACC18HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC18HEYI
Related LinksACC1, ACC18HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC18HEYI Details Description
Related parts for ACC18HEYI
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf