Sullins Connector Solutions ACC20DREI-S13
ACC20DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DREI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
ACC20DREI-S13.pdf
Availability of ACC20DREI-S13
QUANTITY
ACC20DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DREI-S13
Internal Part NumberEIS-ACC20DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DREI-S13
Related LinksACC20D, ACC20DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DREI-S13 Details Description
Related parts for ACC20DREI-S13
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR PNP 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf