Sullins Connector Solutions ACC20DRTF-S13
ACC20DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACC20DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ACC20DRTF-S13.pdf
Availability of ACC20DRTF-S13
QUANTITY
ACC20DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC20DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-ACC20DRTF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC20DRTF-S13
Related LinksACC20D, ACC20DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC20DRTF-S13 Details Description
Related parts for ACC20DRTF-S13
DIODE ZENER 20V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(3KV) PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf