Sullins Connector Solutions ACC22DRMD-S288
ACC22DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC22DRMD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
ACC22DRMD-S288.pdf
Availability of ACC22DRMD-S288
QUANTITY
ACC22DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC22DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-ACC22DRMD-S288
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC22DRMD-S288
Related LinksACC22DR, ACC22DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC22DRMD-S288 Details Description
Related parts for ACC22DRMD-S288
CONN HEADER RT/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.0191K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
OSC VCXO 2.5V ACT HI/LO Z SMD datasheet.pdf