Sullins Connector Solutions ACC25DCKD-S288
ACC25DCKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC25DCKD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ACC25DCKD-S288.pdf
Availability of ACC25DCKD-S288
QUANTITY
ACC25DCKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC25DCKD-S288
Internal Part NumberEIS-ACC25DCKD-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC25DCKD-S288
Related LinksACC25DC, ACC25DCKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC25DCKD-S288 Details Description
Related parts for ACC25DCKD-S288
IDC CABLE - MDH36K/MC37M/MDH36K datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 10MIN IN 28TSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 40A datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 116KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf
PUNCH CENTER 3PC SET 4,5 & 6MM datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1/2" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf