Sullins Connector Solutions ACC26DRTS-S13
ACC26DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ACC26DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ACC26DRTS-S13.pdf
Availability of ACC26DRTS-S13
QUANTITY
ACC26DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC26DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ACC26DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC26DRTS-S13
Related LinksACC26D, ACC26DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC26DRTS-S13 Details Description
Related parts for ACC26DRTS-S13
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL/SS OUT 24V datasheet.pdf
SF4B SERIES CONNECT CABLE 0.1M datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf