Sullins Connector Solutions ACC30DRSH-S288
ACC30DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC30DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ACC30DRSH-S288.pdf
Availability of ACC30DRSH-S288
QUANTITY
ACC30DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC30DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-ACC30DRSH-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC30DRSH-S288
Related LinksACC30DR, ACC30DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC30DRSH-S288 Details Description
Related parts for ACC30DRSH-S288
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-SSOP datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf