Sullins Connector Solutions ACC35HETS
ACC35HETS picture photo
Mfg. Part Number
ACC35HETS
Brief Description
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC35HETS.pdf
Availability of ACC35HETS
QUANTITY
ACC35HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC35HETS
Internal Part NumberEIS-ACC35HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions35
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC35HETS
Related LinksACC3, ACC35HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC35HETS Details Description
Related parts for ACC35HETS
CAP CER 2200PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 500MA 380 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
INMATE MINI OUT LL BOB datasheet.pdf
VARISTOR 63V 200A 1206 datasheet.pdf