Sullins Connector Solutions ACC36DRMN-S288
ACC36DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACC36DRMN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ACC36DRMN-S288.pdf
Availability of ACC36DRMN-S288
QUANTITY
ACC36DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC36DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-ACC36DRMN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC36DRMN-S288
Related LinksACC36DR, ACC36DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC36DRMN-S288 Details Description
Related parts for ACC36DRMN-S288
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5116-12 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM 67.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP SCREW YELLOW datasheet.pdf