Sullins Connector Solutions ACC36DRYH-S93
ACC36DRYH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ACC36DRYH-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ACC36DRYH-S93.pdf
Availability of ACC36DRYH-S93
QUANTITY
ACC36DRYH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC36DRYH-S93
Internal Part NumberEIS-ACC36DRYH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC36DRYH-S93
Related LinksACC36D, ACC36DRYH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC36DRYH-S93 Details Description
Related parts for ACC36DRYH-S93
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf