Sullins Connector Solutions ACC36HEYH
ACC36HEYH picture photo
Mfg. Part Number
ACC36HEYH
Brief Description
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC36HEYH.pdf
Availability of ACC36HEYH
QUANTITY
ACC36HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC36HEYH
Internal Part NumberEIS-ACC36HEYH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC36HEYH
Related LinksACC3, ACC36HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC36HEYH Details Description
Related parts for ACC36HEYH
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 5A SOT-223 datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 65POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS SNAP-IN PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf