Sullins Connector Solutions ACC40DRSH
ACC40DRSH picture photo
Mfg. Part Number
ACC40DRSH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ACC40DRSH.pdf
Availability of ACC40DRSH
QUANTITY
ACC40DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC40DRSH
Internal Part NumberEIS-ACC40DRSH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC40DRSH
Related LinksACC4, ACC40DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC40DRSH Details Description
Related parts for ACC40DRSH
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "G" ORG/BLK datasheet.pdf
BRISTLE DISC 07537 3" 36 GRADE datasheet.pdf