Sullins Connector Solutions ACC40DRYS
ACC40DRYS picture photo
Mfg. Part Number
ACC40DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ACC40DRYS.pdf
Availability of ACC40DRYS
QUANTITY
ACC40DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC40DRYS
Internal Part NumberEIS-ACC40DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC40DRYS
Related LinksACC4, ACC40DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC40DRYS Details Description
Related parts for ACC40DRYS
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 510 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000 MHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf