Sullins Connector Solutions ACC43HETS
ACC43HETS picture photo
Mfg. Part Number
ACC43HETS
Brief Description
CONN EDGE .100 43POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC43HETS.pdf
Availability of ACC43HETS
QUANTITY
ACC43HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC43HETS
Internal Part NumberEIS-ACC43HETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC43HETS
Related LinksACC4, ACC43HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC43HETS Details Description
Related parts for ACC43HETS
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 1.9A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf