Sullins Connector Solutions ACC49DRAH-S93
ACC49DRAH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ACC49DRAH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS .100"
Datasheet Download
ACC49DRAH-S93.pdf
Availability of ACC49DRAH-S93
QUANTITY
ACC49DRAH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC49DRAH-S93
Internal Part NumberEIS-ACC49DRAH-S93
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC49DRAH-S93
Related LinksACC49D, ACC49DRAH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC49DRAH-S93 Details Description
Related parts for ACC49DRAH-S93
FIXED IND 22.8UH 4.9A 36 MOHM TH datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT OMAP3530 ZOOM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf