Sullins Connector Solutions ACC49DRES
ACC49DRES picture photo
Mfg. Part Number
ACC49DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET
Datasheet Download
ACC49DRES.pdf
Availability of ACC49DRES
QUANTITY
ACC49DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC49DRES
Internal Part NumberEIS-ACC49DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC49DRES
Related LinksACC4, ACC49DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC49DRES Details Description
Related parts for ACC49DRES
IC REG LDO 8V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1A MIL STYLE datasheet.pdf
MONSTER LIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf