Sullins Connector Solutions ACC50DCKN
ACC50DCKN picture photo
Mfg. Part Number
ACC50DCKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ACC50DCKN.pdf
Availability of ACC50DCKN
QUANTITY
ACC50DCKN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC50DCKN
Internal Part NumberEIS-ACC50DCKN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC50DCKN
Related LinksACC5, ACC50DCKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC50DCKN Details Description
Related parts for ACC50DCKN
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.7A PQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf