Sullins Connector Solutions ACC50DRMT
ACC50DRMT picture photo
Mfg. Part Number
ACC50DRMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ACC50DRMT.pdf
Availability of ACC50DRMT
QUANTITY
ACC50DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC50DRMT
Internal Part NumberEIS-ACC50DRMT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC50DRMT
Related LinksACC5, ACC50DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC50DRMT Details Description
Related parts for ACC50DRMT
IC CPLD 384MC 7NS 324FBGA datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE TRPL DUAL SRCE SP6P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.56A 145 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf