Sullins Connector Solutions ACC55DKMN-S1191
ACC55DKMN-S1191 picture photo
Mfg. Part Number
ACC55DKMN-S1191
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ACC55DKMN-S1191.pdf
Availability of ACC55DKMN-S1191
QUANTITY
ACC55DKMN-S1191 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC55DKMN-S1191
Internal Part NumberEIS-ACC55DKMN-S1191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC55DKMN-S1191
Related LinksACC55DK, ACC55DKMN-S1191 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC55DKMN-S1191 Details Description
Related parts for ACC55DKMN-S1191
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf