Sullins Connector Solutions ACC55DKUN-S1243
ACC55DKUN-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ACC55DKUN-S1243
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ACC55DKUN-S1243.pdf
Availability of ACC55DKUN-S1243
QUANTITY
ACC55DKUN-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC55DKUN-S1243
Internal Part NumberEIS-ACC55DKUN-S1243
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC55DKUN-S1243
Related LinksACC55DK, ACC55DKUN-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC55DKUN-S1243 Details Description
Related parts for ACC55DKUN-S1243
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TIE 316 SS WAVETY 200# 6X20.5" datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED RECT GREEN datasheet.pdf
TRIAC 400V 1A SOT223 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIGMA 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf