Sullins Connector Solutions ACC60DRYN-S734
ACC60DRYN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ACC60DRYN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ACC60DRYN-S734.pdf
Availability of ACC60DRYN-S734
QUANTITY
ACC60DRYN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC60DRYN-S734
Internal Part NumberEIS-ACC60DRYN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC60DRYN-S734
Related LinksACC60DR, ACC60DRYN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC60DRYN-S734 Details Description
Related parts for ACC60DRYN-S734
CONN HEADER 7POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH16SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE GRIP ALUM .500-.625 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.7A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf