Sullins Connector Solutions ACC70DPBI
ACC70DPBI picture photo
Mfg. Part Number
ACC70DPBI
Brief Description
CONN EDGECARD 140POS .100"
Datasheet Download
ACC70DPBI.pdf
Availability of ACC70DPBI
QUANTITY
ACC70DPBI Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC70DPBI
Internal Part NumberEIS-ACC70DPBI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC70DPBI
Related LinksACC7, ACC70DPBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC70DPBI Details Description
Related parts for ACC70DPBI
VISE 9.25" ESD SAFE datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF 1.08" 3/8"DIA datasheet.pdf
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 99POS WALL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf