Kingbright ACDC56-41SRWA-F01
ACDC56-41SRWA-F01 picture photo
Mfg. Part Number
ACDC56-41SRWA-F01
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 660NM RED 2DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACDC56-41SRWA-F01.pdf
Availability of ACDC56-41SRWA-F01
QUANTITY
ACDC56-41SRWA-F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACDC56-41SRWA-F01
Internal Part NumberEIS-ACDC56-41SRWA-F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.669" H x 0.988" W x 0.148" D (17.00mm x 25.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test20mA
Millicandela Rating26mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case20-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACDC56-41SRWA-F01
Related LinksACDC56-4, ACDC56-41SRWA-F01 Datasheet, Kingbright Distributor
ACDC56-41SRWA-F01 Details Description
Related parts for ACDC56-41SRWA-F01
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 100CPR 1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2917 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SOLDER LUG datasheet.pdf
FUSE 63A 1500V 1 XL PV datasheet.pdf